WRZ
12

Porozumienia Jastrzębskie

Opublikowano 12/09/2010
3 września 2010 roku w Jastrzębiu Zdroju odbyły się uroczystości z okazji 30 lecia Solidarności i podpisania „Porozumień Jastrzębskich". W obchodach udział wziął miedzy innymi wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz szef Europejskiego Parlamentu Jerzy Buzek. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Porozumień Jastrzębskich, który znajduje się przy kopalni „Zofiówka" (dawniej „Manifest Lipcowy"). Spotkanie ludzi sierpnia 1980 roku poprzedziła msza święta, której przewodniczył metropolita katowicki abp Damian Zimoń.

Abp Damian Zimoń podczas homilii powiedział : „„Solidarność", która przed 30 laty narodziła się w Jastrzębiu, była owocem długiego i cierpliwego budzenia przez nich pragnienia sprawiedliwości w ludziach. Solidarność nie powstała w gabinetach polityków, ani nie wymyślili jej uczeni; nie była wynikiem chłodnej kalkulacji politycznej, ale jestem przekonany, że narodziła się z głębokiego i przyjętego na serio przesłania Ewangelii"

Waldemar Pawlak podczas swojego wystąpienia podziękował w Jastrzębiu Zdroju wszystkim działaczom Solidarności, którzy 30 lat temu mieli odwagę upomnieć się o godne życie oraz tym, którzy dziś pielęgnują pamięć o tych wydarzeniach i wcielają w życie ideały Solidarności. Między innymi powiedział : „ Pochylamy głowy i dziękujemy tym, którzy byli przed nami, mieli wielką odwagę upomnieć się o godne życie; dziękujemy też tym, którzy są piastunami pamięci o tych wydarzeniach i w swojej działalności sprawiają, że zwycięski symbol Solidarności cały czas jest w Polsce bardzo mocny"

Stojąc przed pomnikiem Porozumień Jastrzębskich przy kopalni "Zofiówka" Waldemar Pawlak stwierdził : „Są dwa polskie symbole XX wieku: postać Jana Pawła II i ruch Solidarności. Wspominał, że słowa polskiego papieża z 1979 r - mówił Pawlak. - Niech zstąpi duch twój i odnowi ziemię - wydawały się wówczas niezwykłe i marzycielskie; jednak rok później powstała Solidarność, a z nią wielkie społeczne poruszenie i wielka nadzieja, którą złamał stan wojenny".

- Kiedy po 1989 roku przyszła wolność, byliśmy przekonani że odbudowujemy własne państwo w każdym kawałku, i że mamy to poczucie wspólnoty. Później przyszły inne doświadczenia - powiedział premier Pawlak wskazując, że dziś państwo spełnia już nie tylko rolę wspólnoty narodowej, ale stało się też uczestnikiem procesów europejskich i globalnych, które - jak mówił - "czasami się zderzają" z krajowymi.

W swoim przemówieniu przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "S" Piotr Duda tłumaczył, że w tym roku w porozumieniu z Kancelarią Prezydenta nie zaproszono prezydenta na uroczystość ze względu na atmosferę polityczną w kraju. W przypadku szefa rządu - jak przyznał Duda - zdecydowało to, że kilkakrotnie zapraszany, w tym przed objęciem stanowiska szefa rządu, nigdy z zaproszenia śląsko-dąbrowskiej "S" nie skorzystał. Jednocześnie podziękował za przybycie między innymi premierowi Waldemarowi Pawlakowi, który jest nie tylko wicepremierem, ministrem gospodarki ale także przewodniczącym Komisji Trójstronnej, która stanowi forum dialogu społecznego prowadzonego dla godzenia interesów pracowników, interesów pracodawców oraz dobra publicznego ds. Dialogu Społecznego.

Wydarzenia skomentował : Piotr Szereda
v-ce prezes ZP PSL Jastrzębie Zdrój